Od 1.4. 2012

jsme spustili nové stránky našeho pracoviště. Vítejte na nových webových stránkách mammografického pracoviště Polikliniky Břeclav. Připravili jsme pro Vás přehledné informace o našem pracovišti a o detailech vyšetření, která provádíme. Najdete zde také důležité kontakty, informace o našich pracovnících nebo fotografie prostředí, ve kterém provádíme vyšetření našich klientek. Pro Váš maximální komfort jsme připravili on-line objednávací systém, pomocí kterého si u nás můžete jednoduše a rychle rezervovat termín Vaší návštěvy. Pomocí systému Vám nabídneme nejen nejbližší volné termíny, ale také Vás formou e-mailové zprávy upozorníme na případné změny Vaší rezervace.

Denzitometrie

Denzitometrie celotělová se používá ke stanovení hustoty kostní tkáně v dolní oblasti páteře, kyčlích event. v oblasti zápěstí a k určení množství minerálů v kostech. Lékař toto vyšetření předepíše lidem, u kterých se objeví podezření na osteoporózu. Lze využít i ke sledování účinnosti léčby osteoporózy.

Na našem pracovišti Vám můžeme nabídnout vyšetření na dvoufotonovém kostním denzitometru DEXA, výrobce LUNAR corp.GE medical systém. Vyšetření trvá cca 15-20min, není nutná zvláštní příprava.

Lze provést na pojišťovnu bezplatně, podmínkou je doporučení od specialisty (gynekolog, ortoped, endokrinolog, revmatolog, osteolog), nebo bez doporučení na přímou platbu. Cena denzitometrického vyšetření je 350 Kč.

Co je osteoporóza

Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšení křehkosti kostí. V důsledku tohoto jevu dochází u lidí trpících tímto onemocněním k četnějším zlomeninám.

Desatero proti osteoporóze

  1. S prevencí osteoporózy je nutné začít v dětství a pokračovat v ní po celý život.
  2. Pro vznik osteoporózy jsou kritická období dospívání, menopauzy a stáří; osteoporóza se nevyhýbá ani mužům.
  3. Optimálním zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky.
  4. Tavené sýry jsou méně vhodným zdrojem vápníku.
  5. Laktóza a kyselé prostředí zvyšují využitelnost vápníku.
  6. Některé druhy zeleniny jsou doplňkovým zdrojem vápníku.
  7. Vitamíny (D, C, B6, K1) mají prioritní význam při vstřebávání vápníku a jeho ukládání.
  8. Pro prevenci a léčbu osteoporózy je důležitý pohyb a cvičení.
  9. Kouření a nadměrné pití černé kávy působí negativně na metabolismus vápníku.
  10. Při nedostatku vápníku ve stravě jsou nezbytné přípravky s vápníkem. Optimální jsou ty, které obsahují i potřebné vitamíny, zejména vitamin D, B6, C a K1.

Odkazy: www.osteoporoza.cz